Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Warning: preg_match_all(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 4 in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 700

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /wp-content/plugins/lightbox-plus/classes/shd.class.php on line 707

Piekące stopy to wyjątkowo nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Potrafi się odzywać o różnych porach dnia, zarówno podczas chodzenia oraz stania, jak i w trakcie odpoczynku, kiedy stopy nie mają żadnego styku z podłożem i nie są poddawane żadnemu obciążeniu i wysiłkowi. Pieczenie stóp może tak bardzo dawać się we znaki, że będzie wręcz utrudniać normalne funkcjonowanie.

Przyczyny wywołujące pieczenie stóp są bardzo różne – od tych najbardziej prozaicznych do poważnych schorzeń neurologicznych. Często uczucie pieczenia w podeszwach stóp wywołane jest po prostu złym obuwiem. Buty źle wyprofilowane, wykończone kiepskiej jakości materiałem, nieprzewiewne czy na zbyt wysokich obcasach powodują, że stopa przez kilka godzin przebywa w bardzo niekomfortowych warunkach, czego efektem może być między innymi właśnie pieczenie stóp.

Uczucie palenia w podeszwach potęguje dodatkowo długie stanie i nadprogramowe kilogramy, bo stopy są wtedy bardziej narażone na przeciążenia. W tym przypadku rada na pozbycie się przykrej dolegliwości jest prosta – wystarczy zmienić buty na wygodniejsze, ewentualnie zafundować sobie profilowane wkładki, na przykład żelowe, które dodatkowo będą chłodzić stopy i wybierać obuwie wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. Przy wrażliwej skórze stóp powinno się także unikać długiego chodzenia po twardej nawierzchni (na przykład po betonie), bo wtedy nawet dobre buty mogą nie uchronić stóp przed pieczeniem. Podeszwy stóp mogą piec także wtedy, gdy nogi zbyt mocno się pocą.

Pojawia się wtedy wilgoć, która zmiękcza skórę, sprawiając tym samym, że stopy są bardziej podatne na obtarcia. Równie niekorzystna jest druga skrajność, czyli zbyt sucha skóra stóp. W obu przypadkach należy zadbać o przywrócenie równowagi skóry, stosując preparaty antyperspiracyjne albo mocno nawilżające. Często pieczenie w podeszwach jest konsekwencją pojawienia się na stopach nagniotków i modzeli. Tutaj niestety nie wystarczy tylko wymiana butów, ale konieczna będzie wizyta u specjalisty, który usunie problematyczne zrogowacenia.

Pieczenie stóp nie musi być zasługą wyłącznie butów, ale także rajstop lub skarpetek – niektóre włókna mogą wywoływać reakcje alergiczne. Jeszcze innym powodem pieczenia stóp jest zbyt gwałtowna zmiana temperatury, dlatego nie powinno się zmarzniętych stóp ogrzewać gorącą wodą, ale stopniowo zwiększać temperaturę strumienia. Przy zwalczaniu pieczenia w stopach pomocne są także kosmetyki, na przykład żele chłodzące i preparaty wspomagające krążenie w nogach. Skuteczne są również kąpiele w wodzie z dodatkiem soli do moczenia stóp.

Pieczenie stóp może być także jednym z objawów grzybicy skóry. Chorobę tą łatwo rozpoznać, bo towarzyszy jej przeważnie nieprzyjemny zapach stóp, zaczerwieniona i łuszcząca się skóra, zmatowienie i łamliwość paznokci. Leczeniem grzybicy najlepiej zająć się od razu, bo jeśli choroba się rozwinie, bardzo ciężko będzie się potem pozbyć ogniska zapalnego. Innym schorzeniem, które może wywoływać silne pieczenie stóp jest zapalenie rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno podeszwowe to pasmo tkanki obejmujące niemal całą podeszwę stopy od pięty aż do palców.

Pieczeniu podeszwy towarzyszy dotkliwy ból, a choroba ta najczęściej dotyka biegaczy. Dlaczego? Rozcięgno odpowiada za odbijanie się stóp od podłoża, a szczególnie mocno jest ono eksploatowane przy bieganiu. Objawy nasilają się rano po przebudzeniu albo po bardzo intensywnym treningu. Zapalenie rozcięgna podeszwowego dotyka przeważnie osoby mające problemy ze ścięgnem Achillesa oraz osoby z niskim podbiciem stopy, dlatego powinny one podczas uprawiania sportów nosić specjalnie dobrane wkładki do butów. Leczenie zapalenia rozcięgna zajmuje sporo czasu – wymaga przede wszystkim ograniczenia aktywności fizycznej, zabiegów fizykoterapeutycznych i ćwiczeń rehabilitacyjnych, a czasami także leczenia farmakologicznego lub zabiegu chirurgicznego.

Z kolei gdy pieczenie stóp nasila się wieczorami, a oprócz pieczenia odczuwa się także mrowienie, cierpnięcie albo szczypanie, które może się rozciągać ze stóp na łydki, a do tego dochodzi potrzeba ruszania stopami, nad którą nie można zapanować, prawdopodobnie przyczyną jest zespół niespokojnych stóp, nazywany też RLS (z języka angielskiego „Restless Legs Syndrome”). RLS potrafi być tak dokuczliwe, że chorujące na niego osoby nie są w stanie prowadzić normalnego trybu życia. Zespół niespokojnych nóg, zwłaszcza że nasila się wieczorami, jest przyczyną poważnych zaburzeń snu. Natomiast w ciągu dnia konieczność ciągłego ruszania stopami i nogami może utrudniać wykonywanie pracy, szczególnie jeśli jest siedząca.

Ta dość dziwna choroba atakuje głównie osoby starsze i może być przekazywana w genach. Nie wiadomo dokładnie, co wywołuje RLS, choć często wiąże się ono z cukrzycą, niewydolnością nerek, chorobami neurologicznymi i tarczycy, niedokrwistością, reumatoidalnym zapaleniem stawów. Pieczenie i mrowienie stóp może się także nasilać przy paleniu papierosów, nadużywaniu alkoholu i piciu dużych ilości kawy. RLS leczy się farmakologicznie, do tego konieczna jest modyfikacja stylu życia – ograniczenie używek, systematyczne ćwiczenia fizyczne stóp, noszenie uciskowych pończoch, regularne masowanie całych nóg.

Piekące stopy są także objawem neuropatii. W takiej sytuacji pieczenie w stopach jest sygnałem uszkodzenia nerwów czuciowych, które przekazują błędne informacje. Neuropatia bardzo często współistnieje z cukrzycą (polineuropatia cukrzycowa), ale nie to regułą. Ciągnące się tygodniami pieczenie stóp może również oznaczać niedobór witaminy B12 – wtedy mamy do czynienia z neuropatią wieloczynnikową nazywaną również zespołem piekących stóp. W późniejszej fazie choroby do bolesnego pieczenia dochodzi jeszcze zanik czucia w podeszwie stopy, zaburzenia chodu, brak siły mięśniowej. Podczas leczenia neuropatii podaje się brakujące witaminy i minerały, zalecana jest także zmiana diety.

Wbrew pozorom, neuropatia nie dotyczy tylko krajów mało rozwiniętych, ponieważ niedobory żywieniowe w dużym stopniu dotyczą także mieszkańców państw wysoko uprzemysłowionych – za piekące stopy odpowiada niezdrowe jedzenie ubogie w witaminy i przesada w stosowaniu używek.