W poprzednim wpisie jeden z naszych specjalistów podologów opisał czym jest zjawisko wrastających lub wkręcających paznokci. Wypunktowaliśmy najczęstsze przyczyny powstawania problemu. Mamy nadzieję, że wiecie już ciut więcej na temat problematycznych paznokci. Dziś wskażemy Wam, drodzy czytelinicy jak radzić sobie z problemem, jak szybko zareagować. Zapraszamy do lektury :)


Jak sobie radzić?

W pierwszej kolejności, kiedy mamy chociażby podejrzenie, że coś jest z naszym paznokciem nie tak, zalecamy wizytę u podologa. Jest to jedyny właściwy specjalista, który prawidłowo i świadomie zdiagnozuje problem i wdroży procedury, mające na celu pozbycie się go. W niektórych przypadkach, specjalista poradzi sobie sam, niekiedy, zwłaszcza w przypadku infekcji konieczna jest współpraca podologa z lekarzem.

Niestety z problemem wrastających lub wkręcających paznokci, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami w domowym zaciuszu.

WAŻNE: Nie dajcie się namówić chirurgowi (podczas pierwszej wizyty) na zerwanie całości paznokcia – skonsultujcie to najpierw z odpowiedzialnym podologiem.

696

Jak pomaga podolog?

zakłada klamry ortonyksyjne

prawidłowo podcina oraz aplikuje specjalne tamponady. (cieniutkie kawałki „materiału” )

– w razie potrzeby pobiera materiał do posiewu oraz kieruje do lekarza dermatologa. (mozliwość występowania bakterii itp.)

– niekiedy koniecznością jest skierowanie do chirurga w celu tzw. plastyki wałów paznokciowych

Profilaktyka u podologa:

Pamiętajmy, że wyleczone wrastające lub wkręcające paznokcie, mogą powrócić, jeśli nie wyeliminujemy przyczyn, które wcześniej spowodowały ten problem.

Podolog wie, dlaczego tak się stało i w zależności od potrzeb zaoferuje:

prawidłowe obcinanie paznokci

wkładki ortopedyczne

pomoże dobrać właściwe obuwie

zaleci gimnastykę stóp, ewentualnie skieruje do fizjoterapeuty

Im szybciej zgłosimy się do specjalisty i zaczniemy leczyć chore paznokcie, tym szybciej pozbędziemy się problemu. Zwlekanie, działanie na własną rękę, najczęściej prowadzi do „pogłębienia” problemu, co powoduje znaczne wydłużenie terapii.

Ważna uwaga (gdyż wiele osób, zwłaszcza sportowców ma, co do tego wątpliwości): aplikacja klamer ortonyksyjnych jest bezbolesna, po ich założeniu odczuwana jest natychmiastowa ulga i absolutnie nie przeszkadzają w żadnej aktywności ! Można biegać bez bólu.

Ta strona została znaleziona dzięki:

  • jak poradzić sobie z wrastajacym paznokciem