Nie trudno zauważyć, jak wiele rodzajów kosmetyków znajdziemy na sklepowych półkach. Od prostych preparatów do codziennej pielęgnacji po wyszukane formy i treści do specjalistycznej pielęgnacji naszego ciała. Każdy z nas choć raz stał przed taką półką i nie mógł się zdecydować, jaki kosmetyk wybrać, tracąc czas i energię.


072

Z naszej praktyki w gabinetach podologicznych wynika, że najlepiej dobranym kosmetykiem jest ten dobrany indywidualnie do potrzeb każdego z pacjentów. Możemy mieć pewność, że odpowiednio prowadzona terapia z udziałem dedykowanego do potrzeb specyfiku  przebiegnie sprawnie i szybko. Poniżej znajdziecie kilka cennych rad jakimi należy kierować się podczas wyboru odpowiedniego preparatu.

Nasze wskazówki postanowiliśmy podzielić na dwa wpisy. Dziś dowiecie się czym jest INCI i na jakie substancje aktywne należy zwrócić uwagę podczas doboru preparatu.

Po pierwsze: INCI – co to takiego?

INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) czyli Międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków jest spisem surowców, które stanowią skład danego kosmetyku. Wszystkie składniki pod hasłem INCI są umieszczone na opakowaniu w kolejności od największej do najmniejszej ilości, jaką zawiera dany kosmetyk. Tak więc, jeżeli interesujący nas kosmetyk zawiera surowiec, na którego działaniu nam bardzo zależy patrzymy, w jakim miejscu jest umieszczony w składzie, by miał szansę w ogóle zadziałać. Umiejętność czytania składu INCI jest podstawową zasadą w wyborze kosmetyku.

Po drugie: substancje czynne

W związku z tym, że nasze stopy nie posiadają gruczołów łojowych i skóra nie produkuje naturalnego filmu ochronnego, musimy ją natłuszczać od zewnątrz, by dostarczyć jej dużo odżywczych składników. Aby skóra naszych stóp była elastyczna i dobrze odżywiona, to najlepiej byłoby zachować równowagę wodno-lipidową, czyli dostarczać zarówno składników nawilżających jak i natłuszczających.

Do popularnych składników tłuszczowych, które mogą występować w preparacie do stóp należą między innymi:
  • Helianthus Annus Oil (olej roślinny),
  • Shea Butter (masło Shea),
  • Cetearyl Alcohol (mieszanina alkoholi cetylowego i steraylowego).
Natomiast podstawowymi składnikami nawilżającymi są:
  • Glycerin (gliceryna),
  • Panthenol (pantenol),
  • Urea (mocznik).
Jeżeli mamy problem z nadpotliwością to ważne by w składzie występował:
  • Menthol (mentol),
  • Farnesol (farnezol),
  • Triclosan (triklosan)
  • Alcohol (alkohol).

Aby kosmetyk był bogaty w skład powinien zawierać również ekstrakty roślinne, jak i niskocząsteczkowe substancje.

W drugiej częsci dowiecie się jaką formę kosmetyku najlepiej wybrać, na jakie znaki na opakowaniu zwracać uwagę i co one oznaczają. Mamy nadzieję, że informacje o INCI i składnikach aktywnych już otworzyły Wam szerzej oczy na problem jakim może być dobór odpowiedniego preparatu.