Dlaczego ważne jest dbanie i zdrowie stóp już od momentu narodzin

Stopy to podstawa zdrowego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego tak istotne jest dbanie o nie już od momentu narodzin. Większość wad postawy ciała oraz nawyki ruchowe, które nabywamy w okresie niemowlęcym, mają wpływ na późniejszą sprawność w dorosłym życiu.

Wady stóp stanowią aż 50% wad postaw. Zdrowa stopa gwarantuje prawidłowy chód, a co za tym idzie ma bardzo duży wpływ na stan stawów kolanowych, biodrowych jak i kręgosłupa, – co jest najistotniejsze w momencie rozwoju i wzrostu dziecka. 

Profilaktyka podologiczna u dzieci.

Znaczna większość wad powstaje oraz jest rozpoznawalna już w dzieciństwie, a odpowiednio wczesna reakcja i prewencja przynoszą bardziej wymierne efekty niż długotrwałe leczenie w późniejszych latach życia.

W gabinetach Satin, otrzymają Państwo poradę dotyczącą prawidłowego rozwoju stóp dziecka, doboru odpowiedniego obuwia oraz pielęgnacji małych stóp, zarówno w zakresie obcinania paznokci, pielęgnacji skóry, a także postępowania w przypadku już istniejącego problemu.

Wrastające paznokcie u dzieci.

Wrastające paznokcie są dość częstym problemem u dzieci.

Zazwyczaj przyczyną powstawania tego problemu jest zbyt głębokie (zwłaszcza po bokach), wycinanie płytki paznokciowej. Obcinanie paznokci na półokrągło bezpośrednio doprowadza do wrastania paznokcia – skóra wokół wału paznokciowego narasta na miejsce, w którym powinien występować paznokieć. Nienaturalne zmienianie kształtu doprowadza do zmiany wielkości wału około paznokciowego, a co za tym idzie utrudnienie naturalnego, prawidłowego wzrostu płytki. Taki paznokieć stara się rosnąć, przepychając się przez skórę, przerywając jej ciągłość.

Lekceważenie problemu z paznokciami u małych dzieci może skutkować nie tylko ogromnym dyskomfortem i bólem, ale także utrudniać dziecku naukę chodzenia.

Bardzo dużo przypadków wrastających paznokci u dzieci obserwujemy w grupie nastolatków w wieku 13-16 lat. Dzieci aktywne sportowo automatycznie przeciążają stopy, a co za tym idzie zwiększają ryzyko wszelkiego rodzaju obtarć oraz nacisku na paznokcie.

Wirus brodawczaka HPV u dzieci (potocznie kurzajki).

Na pojawienie się brodawek wirusowych narażone są najbardziej dzieci.

Wszystkie brodawki wirusowe, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), występujący w wielu odmianach. Każdy z wirusów wywołuje inny rodzaj brodawek, dlatego tak istotna jest prawidłowa diagnoza, dobranie odpowiedniego leczenia jak i późniejsze działania prewencyjne.

U najmłodszych występuje najczęściej w miejscach najmniej ukrwionych – na nogach, oraz dłoniach. Leczenie kurzajek bywa bardzo trudne i uciążliwe, a niewłaściwe próby pozbycia się wirusa, powodować mogą jedynie rozsianie oraz zarażenie innych osób.

Częste wizyty na basenie, uczęszczanie na zajęcia sportowe, wszelkiego rodzaju miejsca gdzie nasze dziecko chodzi boso, jak i nieodpowiednia higiena stóp to podstawowe czynniki wpływające na powstawanie brodawek wirusowych.

Odciski u dzieci

Odciski u dzieci nazywane potocznie nagniotkami, to miejsca nadmiernego rogowacenia naskórka. Przyczyną bólu są okrągłe bladożółte punkty, posiadające jądro, które zazwyczaj uciska zakończenia nerwowe.

Przyczyny powstawania odcisków u dzieci:

– nieprawidłowe i niewygodne obuwie,

– kłopoty z ukrwieniem stóp,

– deformacje ortopedyczne,

– uwarunkowania genetyczne.

Brak reakcji na odcisk u dziecka może skutkować nieprawidłowym stawianiem stóp, co w rezultacie może przyczynić się do złej postawy i różnego rodzaju deformacji.

Obcinanie paznokci u niemowląt

 Warto pamiętać o pielęgnacji i obcinaniu paznokci u niemowląt, bowiem długa płytka gromadzi zanieczyszczenia i wszelkiego rodzaju brud. Dzieci, które w tym okresie życia bardzo często wkładają ręce do buzi narażone są przez to na wtargnięcie do organizmu groźnych zarazków powodujących różnego rodzaju choroby.

Dodatkowo ostre paznokcie malucha narażają go na skaleczenia oraz zadrapania w obrębie twarzy, co w rezultacie może także spowodować wdarcie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Obcinanie paznokci w nieodpowiedni sposób może skutkować:

– bardzo bolesnym wrastaniem paznokci,

– infekcją skóry okalającą paznokcie,

– tkliwość w obrębie źle obciętego paznokcia,

– ból uniemożliwiający dziecku naukę chodzenia i prawidłowy rozwój.

dzien dziecka Satin post