Piekąca, sucha skóra, pieczenie na podeszwach stopy, nadmierne nagromadzanie się suchej, twardej skóry na piętach. To pierwsze objawy prowadzące do poważnego, bolesnego problemu jakim są popękane pięty.

Jeśli choć raz mieliście z tym problem, dobrze wiecie jak uciążliwa a co gorsza bolesna jest to przypadłość. Jak jej zaradzić, jak do niej nie doprowadzić? Zobaczcie sami.

85698

Susza wszędzie…

Okres letni powinien być czasem szczególnej dbałości o stopy. Upały, spacery w odkrytych butach czy boso szczególnie narażają nasze kończyny na nadmierne przesuszanie.

Częstym problem, szczególnie latem u osób w różnym wieku jest problem przesuszonej, popękanej skóry na piętach. Dzieje się tak, ponieważ nieelastyczna, sucha, zaniedbana warstwa skóry, nadmiernie rogowacieje (skóra narasta warstwa po warstwie tworząc suche, niemiłe w dotyku zgrubienia). Z początku nieestetycznie wyglądające miejsca, z czasem zaczynają zwyczajnie uwierać a w konsekwencji pobolewać. Jak temu zapobiegać, jak o to dbać dowiecie się w dalszej części.

Pęka wszędzie…

Tutaj zaczyna się już poważniejszy problem.

Skrajnie sucha, gruba, twarda skóra narażana codziennie na tysiące kroków, zwyczajnie nie wytrzymuje naprężenia i pęka. Powstające rozpadliny (otwarte rany) zaczynają bardzo boleć. Często uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie nie wspominając o jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Powstałych pęknięć nie wolno lekceważyć. Nie należy samemu, bez konsultacji z podologiem podejmować „domowych metod leczenia”

Częstym błędem jest stosowanie preparatów, które akurat mamy w domu. Balsamów do ciała, kremów do rąk czy oliwek. Nie tylko nie pomogą zlikwidować rozpadlin na piętach, ale mogą wręcz zaszkodzić poprzez zakłócenie naturalnej bariery ochronnej skóry stóp.

742Co to będzie…Co to będzie…? Czyli jak zapobiegać i jak leczyć.

Podstawowym elementem na jaki kładziemy nacisk w naszych gabinetach podologicznych jest uświadamianie pacjentów, że najważniejsza jest PROFILAKTYKA.

Osoby zgłaszające się z problemem spękanych, skrajnie suchych pięt zostają często naszymi stałymi pacjentami. Wszystko dlatego, że sami poczuli jak zaniedbanie z ich strony, wpłynęło na ich ogólny stan zdrowia. Jak nieświadome działania doprowadziły do bólu i dyskomfortu, który nie pozwalał im normlanie funkcjonować.

Profilaktyka – wskazówki:

  • „Nie stosuj pierwszych lepszych kosmetyków”. Każda skóra jest inna. Skonsultuj swój problem ze specjalistą, który świadomie dobierze dedykowany preparat.
  • Nie złuszczaj samemu nadmiernie gromadzącego się na piętach naskórka. Często nieumiejętnie prowadzona domowa pielęgnacja prowadzi do jeszcze szybszego, nadmiernego rogowacenia skóry na piętach.
  • Na rozpadliny nigdy nie stosuj preparatów zawierających mocznik. Zadziała on jak alkohol na żywą ranę. Stosuj preparaty z propolisem, który znakomicie goi i wspomaga leczenie problemu.

Ta strona została znaleziona dzięki:

  • pękająca skóra na stopach
  • suche piekące stopy
  • dlaczego rogowacieje skóra