Zarówno odciski, jak i brodawki wirusowe, potocznie zwane kurzajkami, są zmianami, na które szczególnie narażone są nasze stopy. To co przede wszystkim odróżnia je od siebie to czynniki warunkujące ich powstanie. Sprawdźcie czym charakteryzują się te problemy i jak sobie z nimi radzić.


Jak odróżnić odcisk od kurzajki?

Odciski

odciskiOdcisk jest to rodzaj zrogowacenia, które tworzy się na skutek wzmożonego ucisku bądź tarcia. W takim miejscu, skóra broniąc się przed szkodliwymi dla niej czynnikami mechanicznymi, zaczyna produkować w nadmiarze komórki naskórka. W momencie, gdy zrogowacenie nie jest w prawidłowy sposób usuwane, martwe komórki zaczynają nabudowywać się w głąb, tworząc tzw. rdzeń odcisku. Gdy zaczyna on dosięgać żywych, unerwionych warstw skóry, bardzo często powoduje dolegliwości bólowe. Zmiana taka ma żółtawe zabarwienie z odrobine ciemniejszym środkiem, czyli miejscem, w którym znajduje się trzpień odcisku.

Najczęstsze lokalizacje odcisków na stopie to:

 • przede wszystkim część podeszwowa stopy
 • obszar łuku poprzecznego
 • pięta
 • a także palce oraz miejsca między palcami.

Kurzajki

kurzajkiBrodawki wirusowe, w przeciwieństwie do odcisków, nie powstają od wzmożonego ucisku czy tarcia, a wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wyróżniamy dwa typy wirusa atakującego stopy:

 • HPV 1 odpowiedzialny za powstawanie kurzajek dość dużych i głębokich.
 • HPV 2 wywołujący tzw., brodawki wirusowe mozaikowe czyli płytsze, bardziej rozsiane.

Do zakażenia dochodzi przez kontakt z naskórkiem. Najczęściej zarażamy się na basenie czy w saunie, czyli w miejscach publicznych, w których najczęściej chodzi się na boso. Dotyczy to również pokoi hotelowych, czy zakładania pożyczonego obuwia, które wcześniej nosiła osoba zarażona wirusem HPV. Może on bytować w skórze nawet kilka miesięcy i uaktywnić się w momencie spadku odporności, gdy zachorujemy bądź będziemy narażeni na duży stres.

Podolog – najlepsza deska ratunku

Usuwanie i leczenie odcisków i kurzajekNa rynku dostępna jest cała gama produktów pozwalająca zwalczyć odciski oraz kurzajki, jednak ich skuteczność stanowi duży znak zapytania. Większość z tych preparatów zawiera kwas salicylowy bądź mlekowy w dość dużym stężeniu, jednak preparaty te działają powierzchownie, nie są w stanie spenetrować w głąb zmiany.

To samo tyczy się ścierania zmian pumeksem czy wycinania cążkami. Jednak tak jak w przypadku odcisku metody te mogą stanowić krótkotrwałą ulgę w bólu, tak w przypadku brodawek wirusowych, możemy wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę, ponieważ może dojść do rozsiania zmian.

Dlatego w momencie, gdy zaobserwujemy na stopach coś niepokojącego, zamiast działać na własną rękę należy skorzystać z porady specjalisty, w tym wypadku podologa, który po wstępnej konsultacji, oceni rodzaj zmian, a także zaleci odpowiednie leczenie odcisków.

Ta strona została znaleziona dzięki:

 • kurzajki na stopie
 • jak rozpoznać kurzajke
 • kurzajka czy odcisk
 • odcisk a kurzajka
 • kurzajka a odcisk
 • odcisk czy kurzajka