Grzybica paznokci to uciążliwa choroba. Łatwo się ją zarazić, a trudno ją wyleczyć. Domowe sposoby bardzo rzadko dają jakiekolwiek rezultaty, dlatego najwyższy czas zdecydować się na radykalniejsze środki, które pozwolą uwolnić się od tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest najczęściej następstwem grzybicy stóp. To choroba, której zazwyczaj nawet się nie zauważa. Objawia się swędzeniem i pieczeniem stóp. Na grzybice paznokci cierpi aż 21 procent populacji. Wywołują ją drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Choroba atakuje paznokcie u stóp i dłoni. Może obejmować dowolną ilość płytek, a niekiedy tylko jedną. Najczęściej grzybicze zakażenie zajmuje pierwszy i piąty palec stopy, co jest spowodowane szczelnością przylegania butów. W polskim klimacie, grzybicą zarazić można się na basenach, łaźniach i saunach, ale także poprzez noszenie czyjegoś obuwia, skarpet, czy korzystanie z tych samych przyborów do pielęgnacji stóp.

Do grzybicy są skłonne osoby otyłe, chore na cukrzycę, cierpiące na niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, krążenia i układu odpornościowego. Przyczyn jest zatem wiele. Grzybicy paznokci sprzyja również leczenie antybiotykami, sterydami i chemioterapią. Przyczyniają się do niej specyficzne warunki: ciepło i wilgoć. Co ciekawe, grzybica chętnie atakuje uszkodzone paznokcie, również zniszczone po używaniu lakierów. Odpowiednia higiena może uchronić przed pojawieniem się dolegliwości.

Leczenie

Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie grzybicy paznokci, ale jedyną skuteczną metoda jest wizyta u specjalisty. Warto temu poświęcić trochę uwagi, ponieważ grzybica sama nie ustępuje, a jej samodzielna kuracja jest nieefektywna. Konieczna jest zatem pomoc dermatologa bądź podologa, którzy w specjalistyczny, dokładny sposób oczyszczą płytkę chorego paznokcia, usuną go i wpłyną na jej rekonstrukcję. W kuracji stosuje się też leki doustne.

Trudno określić dokładny czas trwania terapii, ponieważ każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Przeważnie jest to kilka miesięcy. Po zakończeniu leczenia, paznokieć powinien odzyskać zdrowy wygląd, ale zdarzają się sytuacje, w których nie da się osiągnąć optymalnego stanu – paznokieć jest słaby, pozostają na nim nieestetyczne przebarwienia, znacznie wolniej rośnie oraz odznacza się większa podatnością na jakiekolwiek zakażenia.

Więcej informacji o metodzie leczenia grzybicy paznokci znajdziesz na stronie internetowej warszawskiego gabinetu podologicznego Satin.

Profilaktyka

Aby nie dopuścić do nawrotu grzybicy paznokci, należy pozbyć się pełnego zarodników grzybów obuwia lub je odkazić. Niezwykle istotna jest codzienna higiena stóp i stosowanie właściwie dobranych kosmetyków. Ponadto, powinno się unikać urazów mechanicznych i unikać skaleczeń w czasie obcinania paznokci. Nie wolno doprowadzać do przepocenia stóp ani nadmiernego wysuszenia.

Grzybica paznokci to skomplikowana dolegliwość, która wymaga zdecydowanych sposobów leczenia. Szybkie rozpoznanie zwiększa szanse jej bezproblemowego wyleczenia, bez pozostawienia brzydko prezentujących się efektów. W rękach ekspertów, Twoje paznokcie odzyskają dawną witalność i zdrowy wygląd!

Ta strona została znaleziona dzięki:

  • leczenie grzybica paznokci po chemioterapii