Grzybica paznokci u stóp czy skóry stóp to dość powszechny problem. Na grzybicę stóp choruje co trzeci Polak. Coraz częściej do naszych gabinetów w Warszawie przychodzą osoby w różnym wieku, skarżące się na tę wciąż jeszcze wstydliwą przypadłość. Jakie są przyczyny powstawania? Jak sobie pomóc? Jakie kosmetyki do stóp używać? Przekonajcie się sami.

2

Różnorodność i dostępność

Przygotowując się do opisania problemu przeczesaliśmy Internet w celu znalezienia najczęściej występujących składników przeciwgrzybiczych w preparatach dostępnych na rynku. Niestety duża część producentów, lub dystrybutorów podaje w opisie kosmetyków informację o istnieniu takich składników, które mają działanie przeciwgrzybicze, nie podając dokładnie tego co de facto jest tym składnikiem.

Współpracując z wieloma europejskimi dostawcami kosmetyków podologicznych, zdaję sobie doskonale sprawę z tego jakie ograniczenia mają KOSMETYKI do stóp, jeżeli chodzi o leczenie grzybicy. Dopuszczalny w Unii Europejskiej procent składnika przeciwgrzybicznego w kosmetyku jest tak niski, że może zadziałać tylko i wyłącznie jako profilaktyka przeciwgrzybiczna, lub jako „wyleczenie” początkowego stadium tej przykrej dolegliwości.

Większość preparatów, które mają wyższe stężenie substancji leczniczych jest już uznana za lek i może być zakupiona tylko na receptę. Dlatego w gabinetach podologicznych, lub w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na profilaktykę przeciwgrzybiczą.

Masz grzybicę? Nie czuj się osamotniony.

  • Problem grzybicy jest jednym z tych, na który Pacjenci gabinetów podologicznych uskarżają się równie często, jak na modzele czy wrastające paznokcie.
  • Na grzybicę stóp choruje co trzeci Polak.
  • Jej powstawaniu w istocie sprzyja brak higieny, ale w równym stopniu jej nadmiar. Jeśli zbyt często myjemy się zasadowym, zwykłym mydłem (pH powyżej 7), naruszamy ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry, co czyni ją bezbronną i sprzyja rozwojowi choroby.
  • Grzybicą jednak przede wszystkim bardzo łatwo się zarazić. Wszędzie tam, gdzie bosa stopa styka się z podłożem – na basenie, w saunie, na hotelowej wykładzinie – są zarodniki grzybów chorobotwórczych.
  • Na stopach grzybica wywołana jest najczęściej dermatofitami. Zwykle infekcja grzybicza zaczyna się od przestrzeni międzypalcowych.
  • Maceracje w przestrzeniach międzypalcowych mogą być pierwszym etapem grzybicy.

Jak zapobiegać? Jak leczyć?

Najskuteczniejszą terapią przeciwgrzybiczną jest likwidacja skutków: dokładnie osuszanie przestrzeni międzypalcowych, unikanie miejsc, w których tą przypadłością możemy się zarazić (basen, sauna itd.). Oczywiście podolog powinien zalecić Pacjentowi odpowiedni kosmetyk, który pomoże w profilaktyce przeciwgrzybiczej.

W takich kosmetykach najczęściej występują składniki zapobiegające potliwości (eliminacja sprzyjającego, wilgotnego mikroklimatu w przestrzeniach międzypalcowych często wystarcza by nie dopuścić do rozwoju grzybicy). Takie preparaty powinny mieć w swoim składzie m.in. triclosan.

Triclosan jest syntetycznym związkiem o szerokim działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Ma działanie bakteriostatyczne, przeciwgrzybicze, a w niektórych przypadkach także przeciwwirusowe.

Ciekawostka: Triclosan wynaleziony został w latach 60-tych XX wieku, a od początku lat 70-tych jest wykorzystywany w kosmetykach. Triclosan jest wykorzystywany jako składnik antybakteryjny, ponieważ charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością wobec bakterii bytujących w okolicach pachowych i odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu.

1

Bardzo często w preparatach przeciwgrzybicznych możemy spotkać olejki naturalne, takie jak olejek z drzewa herbacianego.

Substancja ta znalazła szerokie zastosowanie w dermatologii, szczególnie w leczeniu grzybic. Jest ona skuteczna przy grzybicy wywoływanej zarówno przez dermatofity, jak i grzyby drożdżoidalne. Często stosuje się olejek z drzewa herbacianego w leczeniu grzybicy stóp w formie nierozcieńczonej, a także jako składnik spary’ów do paznokci i przestrzeni międzypalcowych. Działa leczniczo, a stosowany regularnie, zapobiega nawrotom grzybicy i likwiduje nieprzyjemny zapach przy nadmiernej potliwości stóp.

Czytając opisy specjalizowanych kosmetyków do stóp, najczęściej występującym zwrotem jest „zawiera substancje przciwgrzybicze”. Najczęściej mowa tu o clotrimazolu, składniku dopuszczonego przez Unię Europejską do użytku w kosmetykach w stężeniu nie większym niż 1%. Clotrimazol jest chyba najczęściej stosowaną substancją w kosmetykach do stóp dostępnych w sprzedaży – zarówno w gabinetach podologicznych, jak i w aptekach czy w drogeriach.

  • Charakteryzuje się szerokim spektrum działania.
  • Hamuje rozwój większości patogennych grzybów powodujących zakażenia skórne u ludzi.
  • W małych stężeniach zapobiega rozwojowi grzybicy na skórze.
  • W większych – lekach dostępnych tylko na receptę – działa grzybobójczo.

Pamiętajmy, że kosmetyki dostępne w gabinecie podologicznym, stosowane regularnie wg zaleceń Podologa i producenta, mogą skutecznie zapobiec rozwojowi tej przykrej a przede wszystkim, mało estetycznej dolegliwości.