Japonki to lekkie klapki, które obejmują stopę dwoma paskami. Ich tylne końce przymocowane są do podeszwy przed piętą a przedni jest wspólny i przechodzi między palcami.Wydawałoby się, że wybierając to lekkie , wygodne i przewiewne obuwie nie robimy żadnej „krzywdy” naszym stopom. Jednak nic bardziej mylnego.

Oczywistym jest, że noszenie japonek raz na jakiś czas  nie zniszczy naszych stóp, jednak należy być świadomym, że sposób chodzenia w tym obuwiu jest zupełnie nienaturalny dla stopy.

Boskiestopyjaponki

Cienka podeszwa i brak zapiętka powoduje , że uruchamiamy  mechanizm w którym praca mięśni skierowana jest na utrzymanie obuwia na stopie. Podczas chodu ciężar ciała spoczywa głównie na przodostopiu a najbardziej cierpią palce, które przykurczamy, często nieświadomie, podtrzymując japonki. Prowadzi to do przykurczy ścięgien, co skutkuje m.in. powstawaniem palców młotkowatych czy  powstawaniem halluxa.  Cienki pasek umiejscowiony pomiędzy palcami działa bodźcująco, wymuszając pracę mięśni, które dodatkowo przybliżają paluch w stronę pozostałych palców i  pogłębiają powstawanie Hallux Valgus.

Warto też wspomnieć , iż japonek nie należy nosić na długie dystanse.

3 główne powody:

  • brak trzymania tyłostopia ,
  • cienka podeszwa, pozbawiona amortyzacji
  • braku amortyzacji pięty.

Dużo łatwiej wtedy o urazy i trwałe zniekształcenia stopy.